06 veebr. Milline protseduur on koronaarangioplastika ehk südame pärgarterite laiendamine?

Pärgarterid ehk koronaararterid on kaks südamelihase verevarustust tagavat arterit ehk südame oma verevarustus. Südame infarkt on südamelihast varustava veresoone järsk sulgus. Sulgunud soone taga olev hapnikupuuduses südamelihas hävib minutite ja tundidega, asemele tekib südame pumbafunktsioonis mitte osalev armkude. Võimalikult suure osa südamelihase päästmiseks on vajalik kiire tegutsemine.

Südamelihase verevarustuse parandamiseks on erinevaid protseduure. Südame pärgarterite kahjustuse hindamiseks võidakse haiglas teostada südame pärgarterite kontrastuuring ehk selektiivne koronarograafia, kus röntgenülesvõttel kasutatakse soonte nähtavaks muutmiseks kontrastainet.

Kui koronarograafial leitakse kriitiline südame pärgarteri ahenemine on vajadusel võimalik jätkata kohe raviprotseduuriga – koronaarangioplastika (PTKA), samuti kasutatakse nimetust perkutaanne koronaarinterventsioon (PKI) ehk südame pärgarterite laiendamine. Koronaarangioplastika käigus viiakse traadi peal veresoonde balloon, mille peal on stent ehk tugivõrk. Balloon täidetakse suure rõhuga, mis laiendab ahenenud veresoone. Et veresoon uuesti kokku ei vajuks, paigaldatakse ballooni peal veresoont toestama  tugivõrk ehk stent.

Koronaarangioplastikat on võimalik teostada > 2 mm läbimõõduga veresoones, kui ahenemine on oluline (valendikust on sulgunud enam kui 50-60%). Protseduuri teevad riskantsemaks soonte väänilisus, mitmed ahenemised ja hargnemised. See võib olla põhjuseks, miks esialgu otsustatakse tablettravi või operatsiooni kasuks.