Esimesel paaril nädalal ei pruugi te hoolimata ravimite võtmisest nende kasu otseselt tajuda. Selle põhjuseks on tõsiasi, et ravimite peamine ülesanne on takistada südameinfarkti kordumist. Te ei pruugi seda ennetavat mõju ise tunda.
Jah, kindlasti. Teie eluviisi ei saa lugeda tervislikuks, kui te jätkate suitsetamist. Lisaks teistele tervisliku elustiili võtetele ja ravimite võtmisele vähendab suitsetamisest loobumine kahtlemata surmava südameinfarkti või insuldi riski.
Osa ravimeid võib vaja minna vaid mõnda aega, teisi aga kogu ülejäänud elu. Ravimid ja nende võtmise kestus sõltuvad teie individuaalsetest vajadustest, ravimite võtmisel järgige arsti ettekirjutusi.
Lahkumine haiglast koos suure kotitäie ravimitega võib olla hirmuäratav, kuid neid tuleb kindlasti juhiste järgi võtta. Isegi kui te parandate oma tervist ka muudel viisidel, on määratud ravimid siiski teie ravi nurgakiviks. Iga ravim mõjub teie haiguse teatud aspektidele alates vere kõrgest kolesteroolisisaldusest ja kõrgest vererõhust kuni vere „kleepuvuseni”. Nende võtmisest oleneb, kui edukalt on võimalik südameinfarkti kordumist ennetada. Kui te lõpetate oma ravimite tarvitamise, suureneb uue südameinfarkti tagajärjel surma risk.
Ärge muretsege, kui teie annuseid suurendatakse mõne nädala jooksul pärast haiglast lahkumist. Tegemist on standardprotseduuriga. Seda kutsutakse ülestiitrimiseks. See ei tähenda, et teie seisund halveneb. Teie perearst suurendab algannust tavalise täisannuseni.
Tööle tagasipöördumise kohta ei ole ühest reeglit. See sõltub teie töö iseloomust ja sellest, kui kiiresti te paranete. Mõned inimesed lähevad tööle 6 nädala möödudes, teised hiljem. Küsige nõu oma arsti, meditsiiniõe või südamehaiguse taastusravimeeskonna käest.
Kuldreegliks on alustada aeglaselt ja suurendada tegevuse intensiivsust järk-järgult. Te võite trenni teha ainult siis, kui teie perearst, asjatundja või südame taastusravi ekspert on andnud selleks loa. Ka siis tuleb järgida nende juhiseid. Jalutamine on suurepärane esmane treening. Alustage igapäevaste lühikeste jalutuskäikudega tasasel maastikul ja pikendage neid iga nädal mõne minuti võrra. Kindlasti puhake, kui te tunnete end väga väsinuna, hingetuna või kui teil tekivad rindkerevalud (stenokardia).
On täiesti tavaline, et kardetakse, et seksuaalvahekord võib põhjustada uue südameinfarkti, kuid kui silmas pidada selle võimalikku mõju kehale, on tegemist füüsilise tegevuse ühe vormiga. See suurendab teie pulsisagedust ja tõstab vererõhku. Seetõttu peaksite sellega ootama, kuni suudate läbida ilma rindkerevalu (stenokardia) või õhupuudustundeta kiiresti kaks trepivahet.
Neli peamist ravimite võtmise põhjust on:
Kõik ravimid võivad põhjustada kõrvaltoimeid, kuigi kõigil neid ei teki. On tähtis meeles pidada, et kuigi teie ravimid võivad põhjustada kõrvaltoimeid, vähendavad nad ka potentsiaalselt surmava südameinfarkti kordumise riski. Paljudel juhtudel kaovad kõrvaltoimed mõne aja pärast. Kui seda ei juhtu, võib arst teatud juhtudel määrata teile alternatiivse ravimi.
Teadlased on tõestanud, et ravimite võtmine võib aeglustada teil esineva pärgarterite haiguse kulgu ja pikendada märkimisväärselt eluiga. Kui teil esineb pärgarterite haigus, on südameinfarkti ja insuldi tekkerisk suurem – välja kirjutatud ravimite ülesanne on teid selle eest kaitsta.
Paljud pärgarterite haiguse ravimid toimivad tõhusalt pika aja jooksul. Näiteks statiinid võivad vähendada teie vere kolesteroolisisaldust, kuid nende võtmise lõpetamisel võib kolesteroolisisaldus uuesti kiiresti suureneda. Südame- ja veresoonkonnahaigused on harva täielikult pöörduva kuluga. Seega, kui teil on diagnoositud äge pärgarterite haigus, peate mõnda ravimit südameinfarkti kordumise ennetamiseks võtma ilmselt elu lõpuni.
On lihtne ekslikult arvata, et teie seisund ei ole tõsine ja ravimid on tarbetud. Aga kui teil on südameinfarkt juba esinenud, on teil suurem risk selle kordumiseks. Peale selle on teil kuni kolm korda suurem risk insuldi tekkeks, mis omakorda on võrreldes nende inimestega, kellel ei ole insulti esinenud, kolm korda suurema tõenäosusega surmav. Parim viis riski vähendamiseks on võtta teile välja kirjutatud ravimeid. Need on teile määratud põhjusega ja nendest on teie tervisele kasu ainult siis, kui te neid võtate.
Arst on määranud teile kindla skeemi järgi võetavad ravimid, et kaitsta teid südameinfarkti või insuldi kordumise eest. Seetõttu peate võtma kõiki ravimeid juhiste kohaselt. Mõne ravimi toime ilmnemine võib võtta aega. Seetõttu võib ühe või paari annuse vahelejäämine suurendada haigushoo taastekke riski.
Te olete kogenud infarkti ja see on olnud teile šokeeriv sündmus. Kannatada ei ole saanud mitte ainult keha, vaid ka teie emotsionaalne seisund. Inimesed põevad infarkti oma tundeelus läbi erineval moel ja erineva kestusega. Kui te lähete südamehaiguste taastusravisse või ambulatoorsesse vastuvõttu, rääkige tervishoiutöötajatele oma tunnetest ja küsige neilt nõu. Kui te tunnete, et ei saa enam hakkama, või olete olnud kurvameelne mitmeid kuid, pöörduge oma perearsti poole.
Proovige mõelda, et teie ravimitel on tõestatud kaitsev toime uue haigushoo vastu. Ravimid ei ole mitte niivõrd teie riski meeldetuletajad kui võimalus selle riski vähendamiseks. Te olete üle elanud südame haigushoo. Teie ravimid on vaid osa võimalikest elustiili muutustest, mis aitavad uut hoogu ennetada. Mis saab nendest inimestest, kes isegi ei tea, et nad on riskirühmas? Südameinfarkti eiramine ei muuda seda olematuks. Vastupidi − see võib teha seda vaid hullemaks.
Tähtis on teha asju üks samm korraga. Pidage meeles, et teie ravimeeskond on valmis teid abistama. Kui teile on soovitatud teha elustiili muutusi – nagu kehakaalu langetamine, füüsilise koormuse suurendamine, suitsetamisest loobumine või toiduvaliku muutmine – võtke natuke aega selle teabe seedimiseks. Hea viis eesmärkide saavutamiseks on panna igaks nädalaks paika kindlad tegevused. Jälgige oma arengut ja premeerige ennast: lugege head raamatut, saage sõbraga kokku või ostke mõni asi, mida olete ihaldanud. Kui te ei suuda oma plaani täita, mõelge järele, ega te ei ole enda jaoks ebarealistlikku eesmärki seadnud.